Nyt fra Alanya

Tyrkiet lemper karantæne regler

I går kom et nyt sæt regler og retningslinjer i form af en normaliseringsplan fra den tyrkiske præsident Erdoğan offentliggjort.

Reglerne er blevet delt med Alanya.Dk af Alanya kommune og udlændinge komiteen.

I sidste blev en større liste regler / lempelser blevet delt via de sociale medier. Alanya kommune understreger til os, at disse regler IKKE kom fra regeringen, selvom flere at punkterne på listen nu har vist sig at være korrekte.

Der er stadig ingen officiel plan for, hvornår der åbnes på for de internationale flyvninger og turisterne.

Normaliseringsplan annonceret af præsident Erdoğan den 4/5-2020:

1. planen for maj:

– Tyrkiske borgere og expats bosat i Tyrkiet over 65 år og under 20 år har lov til at gå ud i 4 timer på karantæne dage (weekenden).

– For over 65-årige:

Den første gang bliver mellem 11.00 og 15.00 den 10. maj. Det er kun tilladt at gå nær ens hjem, der skal holdes afstand og det er IKKE tilladt at køre bil.

– For under 20-årige:

0-14 år kan gå ud, hvis de holder afstand til hinanden, den 13. maj fra 11.00 til 15.00

15-20 år kan gå ud, hvis de holder afstand til hinanden, den 15. maj fra 11.00 til 15.00

Øvrige regler:

– Frisør, barbere og skønhedssaloner må åbne fra den 11. maj.

– Shopping centre og butikker må åbne fra 11. maj.

– Universiteter vender tilbage til den akademiske kalender den 15. juni.
 
– Regionerne Antalya, Aydin, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin og Muğla har gået fjernet deres deres region kontrol. Det er nu tilladt at rejse imellem disse regioner.

Når flere regler bliver officielt offentliggjort, skriver Alanya.Dk endnu engang om det. Vi deler kun informationer, vi får direkte fra offentlige myndigheder.